www.FOCUSclub.cz, www.FOCUSmagazine.cz, www.fotoexpedice.cz, SigmaClub, TamronClub, TokinaClub

Poslední fotografie

Tady se registrovaným a přihlášeným zobrazuje fotobazar

Na tomto místě vidí registrovaní a přihlášení fotografové bazar - registrujte se u nás také Registrace zdarma.

Jak fotí NIKKOR AF-S DX 18-200 mm f/3,5-5,6G ED VR II?

¨
Datum: 15. Září 2009, 08:02:28
Na několik dnů nám byl zapůjčena nová verze objektivu Nikkor 18-200 DX VRII. Nejedná se o žádnou převratnou novinku, spíše o inovovanou verzi univerzálního DX objektivu. Zkušenosti s tímto předchůdcem již popisoval jeden z našich členů v kategorii Uživatelské zkušenosti. Dnes si u nového Nikkoru předvedeme více ukázkových snímků včetně porovnání kresby při různých clonách i ohniskových vzdálenostech a zaměříme se i na technickou stránku objektivu.
 

Konstrukce, vylepšení oproti předchozímu modelu

Po konstrukční stránce přináší nový Nikkor 18-200 VRII jednu zásadní novinku – je doplněn o aretační přepínač, který mechanicky zablokuje objektiv v poloze ohniska 18 mm. To je reakce na negativní zkušenost s předchozí verzí tohoto objektivu, který se samovolně vysouval gravitací. U zapůjčeného objektivu se sice tento problém zatím neobjevil, ale je možné, že do budoucna by se mohl brzdící mechanizmus ochodit.
Rozměry objektivu při nejkratším ohnisku 18 mm jsou cca 8 x 10 cm (průměr x délka) a hmotnost je necelých 600 g. Při nastavení ohniska na 200 mm se délka takřka zdvojnásobí. Mechanické provedení je kvalitní a odpovídá obdobným objektivům této kategorie (nechybí ani kovový bajonet s gumovým těsněním). Kromě výše zmíněného aretačního přepínače najdeme na boku objektivu přepínač pro určení ostřícího režimu (M/A / M), zapnutí optické stabilizace a určení jejího režimu (NORMAL / ACTIVE).
Clona objektivu je sedmilamelová, vstupní čočka (která se při ostření neotáčí – jedná se o IF objektiv) má méně standardní průměr 72 mm. To zmiňujeme kvůli případnému nákupu filtrů. Vnitřní konstrukci optické soustavy znázorňuje následující obrázek. Použito je 16 čoček uspořádaných do 12 členů, v nichž nalezneme dvě ED skla a tři asférické čočky:

Podle slov výrobce došlo u nového Nikkoru k vylepšení SIC antireflexních vrstev, jež by mělo mít za následek snížení výskytu reflexů a celkové zvýšení kvality a kontrastu obrazu. Srovnání stejných snímků z obou verzí objektivů bohužel nemáme k dispozici, v závěru článku naleznete alespoň ukázkové fotografie se sluncem v záběru.
Objektiv je vybaven nejmodernější generací systému optické stabilizace (nesoucí označení VR II), která napomáhá udržet až o 4 expoziční čísla delší časy. Účinnost optické stabilizace je vždy individuální a těžce měřitelná, každopádně výrazně pomáhá. Vzhledem k horší světelnosti testovaného objektivu je u něj stabilizace více než na místě.

Možnosti udržení delšího času z ruky lze využít nejen při focení za šera, ale třeba i při potřebě částečného nahrazení stativu pro zvýraznění pohybu použitím delší expozice (viz následující ukázka).

Ostření a focení nablízko

Objektiv Nikkor AF-S DX 18-200 mm f/3,5-5,6G ED VR II je vybaven tichým a (vzhledem ke světelnosti) rychlým ostřením. Průměrná doba potřebná pro přeostření z nejkratší na nejdelší vzdálenost je typicky 0,8 s pro ohnisko 200 mm, resp. 0,4 s pro 18 mm. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je výrobcem udána na 50 cm od roviny snímače. Nám zapůjčený kus spolehlivě ostřil již od 45 cm. Při ohnisku 200 mm, kdy je přední čočka nejvíce předsunuta, tak vychází nejkratší zaostřitelná vzdálenost na cca 25 cm mezi fotografovaným objektem a vstupní čočkou objektivu. Díky tomu se dají pořídit již docela zajímavé zvětšeniny.

Ultrazoom a obrazová kvalita

U objektivu NIKKOR AF-S DX 18-200 mm f/3,5-5,6G ED VR II se nabízí především reportážní využití vyznačující se pohotovostí změny ohniska. Jaký úhel záběru ve skutečnosti pokryje rozsah 18 až 200 mm na DX formátu ukazují následující fotografie (ohnisková vzdálenost se zobrazí, pokud nad náhledem chvíli podržíte ukazatel myši):


 

Tento zoom objektivu může najít uplatnění i při akcích, při nichž je každý gram výbavy navíc přítěží. Univerzálnost daná obrovským, cca jedenáctinásobným optickým přiblížením, je však samozřejmě zaplacena nižší obrazovou kvalitou, než jaké byste dosáhli při kombinaci více objektivů s menšími ohniskovými rozsahy. Jak však ukazují dále uvedené snímky testovacího terče (které byly mimochodem pořízeny hodně narychlo, a proto nejsou zcela ideálně rovnoměrně nasvíceny, za což se omlouváme), nejsou výsledky zas až tak špatné. Ano, na 18 mm je soudkovité zkreslení opravdu výrazné a zcela věrného podání roviny se nedočkáme prakticky nikdy, ale stále je potřeba mít na paměti, jaký rozsah ohnisek se jedním objektivem pokryje.
Na ostrosti v rozích fotografie jsou samozřejmě patrné kompromisy, ovšem i tak vychází kresba na některých ohniscích přijatelně. Opět je na zvážení každého, zda mu to vzhledem na objektivu (vzhledem k jeho univerzálnosti) vadí či nikoliv.
Na testovacích snímcích je dále patrná i vinětace a chromatická aberace, ale tyto vady nemusí být v dnešní době, kdy se dají snadno potlačit již přímo ve fotoaparátu či následném SW zpracování, až tak velkým handicapem.


 

18 mm

f/3,5

 
f/4,0

 
f/5,6

 
f/8,0

 
f/11

 
f/16

 
f/22

24 mm

f/3,8

 
f/4,0

 
f/5,6

 
f/8,0

 
f/11

 
f/16

 
f/22

 
f/25

36 mm

f/4,2

 
f/5,6
Tento snímek nebyl správně zaostřen, omlouváme se!
 
f/8,0

 
f/11

 
f/16

 
f/22

 
f/29

70 mm

f/5,0

 
f/5,6

 
f/8,0

 
f/11

 
f/16

 
f/22

 
f/32

150 mm

f/5,6

 
f/8,0

 
f/11

 
f/16

 
f/22

 
f/32

 
f/36

 

200 mm

f/5,6

 
f/8,0

 
f/11

 
f/16

 
f/22

 
f/32

 
f/36

Další ukázkové fotografie

Jak se již stalo zvykem na našich stránkách, základní informace o snímku se zobrazí, pokud nad náhledem chvíli podržíte ukazatel myši.


Závěrem

Objektivy této kategorie mají své zastánce i odpůrce. Na jednu stranu se vyznačují obrovskou flexibilitou, na druhou stranu však samozřejmě nemohou dosahovat takových kvalit, jaké by nabídla řada více samostatných objektivů pokrývajících podobný ohniskový rozsah. To, že kvalitní objektiv s více jak desetinásobným přiblížením není zcela lehké vyrobit, potvrzuje i jeho cena. Nový Nikkor 18-200 VRII se začíná prodávat za cca 22.000 Kč s DPH.
Jako alternativa pro ty, kteří vyloženě nevyžadují "all-in-one" řešení, by mohla posloužit kombinace setového DX objektivu (např. Nikkor 18-70 DX, který se v bazaru nechá sehnat za cca 5.000 Kč či nový stabilizovaný Nikkor 16-85 DX VR za 16.000,- Kč), a základního telezoomu (např. Nikkor 70-300 VR, opět za 16.000 Kč), který se dá v budoucnu využít i pro zrcadlovky se FF snímačem. Pořizovací cena této kombinace by sice v případě volby nových skel byla o něco vyšší, na druhou stranu by vám pokryla větší ohniskový rozsah při dodržení požadavku na optickou stabilizaci v kombinaci s kvalitnějším podáním obrazu.
Jsme si vědomi toho, že výběr vhodných objektivů je vždy nelehký. Proto doufáme, že jsme ukázkovými snímky alespoň trochu pomohli při rozhodování. Budeme rádi, pokud se o své zkušenosti s touto problematikou podělíte s ostatními členy klubu v diskuzi pod článkem.


Za laskavé zapůjčení objektivu děkujeme společnosti Nikon CZ.

4
Váš hlas: Žádný Průměr: 4 (1 vote)

Mizérie ...

Jenicek dne 21.09.2009, 23:23:32

Optická kvalita tohoto bazmeku je přímo strašná.
To zkreslení na širokém konci by mě až tak neuráželo, i ta aberace by se dala překousnout (vzhledem k možnému určení objektivu). Ale ta neostrost v krajích je přímo strašidelná a do nebe volající. To šlo rozhodně udělat lépe. Work-around špatné mechanické konstrukce v podobě aretace na širokém konci bych čekal na něčem jiném, než na objektivu za 22 tisíc! Zdá se, že Nikon zcela ztrácí realitu v cenotvorbě.
Tohle je objektiv kvalitou do zcela amatérského základního setu s D5000. Pro nic lepšího to použitelné není a za tu cenu již vůbec ne.
Verdikt je tedy jednoznačný - NEKUPOVAT!


POZDĚ UŽ JSEM TO KOUPIL

LGOTZMANN dne 06.04.2010, 11:26:30

Před cca 2 roky mi brácha dovezl odněkud ze zámoři kit NIKON D 40 + předešlý model tohoto objektivu,jsem amatér tak mi to stačí,ale nevěděl jsem že mám takový nepovedený kousek.V tu dobu se cena setu u nás pohybovala kolem 30000 kč,já dal v přepočtu necelých 11000 kč.No nekupte to sice nic moc ale za takovou cenu.PRO AMATÉRA TO JDE.


dotaz vysouvani při chuzi

poplis dne 04.12.2012, 23:01:42

mam na Vas dotaz co se týče první generace tohoto objektivu.Vysouvá se Vám při chuzi ,když ho máte přes rameno?
nefungují na něj takové ty gumové "naramky" co se dají koupit na ebay za par šupu a mely by udržet dane ohnisko?
děkuji za odpověď


zkreslení

Nephilim dne 15.09.2009, 20:30:58

Škoda, že při údajném vylepšování nezlepšili geometrické zkreslení na 18mm. Ten čudlík na zajištění objektivu proti samovolnému vysouvání je fajn, ale uživatel by spíš uvítal zlepšení optických vlastností.